آزمایشات کم خونی فقرآهن

 

آزمایشات کم خونی فقر آهن

پس از تشخیص اولیه کم خونی فقر آهن (در آزمایش CBC) آنگاه برای تایید آن از دو آزمایش آهن سرم (Serum fe) و ظرفیت کلی اتصال آهن (TIBC) (و گاهی ترانسفرین) استفاده می شود.

شرایط و آمادگی لازم: در این آزمایش حدود 5 میلی لیتر خون وریدی گرفته می شود:

  • از مصرف غذاهای سرشار از آهن (نظیر جگر، گوشت قرمز، زرده تخم مرغ، مییوه های خشک شده، حبوبات، شیر و غلات) برای 24 تا 48 ساعت قبل از آزمایش پرهیز کنید.
  • تزریق خون در 2 هفته اخیر در 2 هفته اخیر باعث اختلال در مقادیر واقعی آزمایش می شود.

  • باید برای 12 ساعت ناشتا بود.
  • قبل از انجام آزمایش از ورزش و فعالیت جسمانی شدید خودداری نمایید و قبل از نمونه گیری حداقل 15 دقیقه استراحت نمایید.
  • در صورت استفاده از دارویی پزشک معالج و مسئول آزمایشگاه را مطلع سازید.

تفسیر نتیجه آزمایش: مقدار طبیعی آهن سرم 60 تا 190 میکروگرم در دسی لیتر (60-190 µg/dl) و مقدار طبیعی TIBC، 250 تا 420 میکروگرم در دسی لیتر (250-420 µg/dl) بوده و در کم خونی فقر آهن، غلظت آهن سرم کاهش و TIBC افزایش می یابد. تفسیر سایر نتایج بدست آمده را به عهده پزشک معالج تان بگذارید.

توجه: کم خونی (از جمله فقر آهن) یک علامت است و باید علت آن مشخص شود. اگرچه اکثر موارد کم خونی فقر آهن ناشی از کمبود آن در رژیم غذایی است اما ممکن است بدلیل از دست دادن خون (نظیر پریودهای شدید و یا طولانی مدت یا خونریزی گوارشی مخفی) و یا بیماریهای دیگر باشد.

 

نویسنده : دکتر علیرضا خدامی

کلمات کلیدی : کم خونی ، فقر آهن ، کم خونی مینور ، کم خونی در کودکان ، کم خونی در دوران بارداری ، کم خونی داسی شکل ، کم خونی شدید، کم خونی و لاغری ، کم خونی و درمان آن ، کم خونی چیست ؟