آزمایش خون می تواند برای ارزیابی سلامت عمومی شما و همچنین کمک به پزشک در تشخیص یا نظارت بر طیف وسیعی از شرایط استفاده شود. آزمایش های خون عموما دقیق هستند، اما کامل نیستند. این اطلاعات به شما کمک می کند بفهمید چه چیزی درگیر است.                

آزمایش خون چیست؟

از آزمایش خون برای بررسی یا اندازه گیری مواد شیمیایی، پروتئین ها، سلول ها یا سایر مواد موجود در خون استفاده می کنند. کار کار خون با همان آزمایش یکی از رایج ترین انواع آزمایشات در آزمایشگاه می باشد . کار خون اغلب به عنوان بخشی از یک معاینه منظم گنجانده می شود . آزمایش خون نیز برای موارد زیر استفاده می شود:

آزمایش خون

انواع آزمایش خون

انواع مختلف از آزمایش خون وجود دارد. موارد رایج عبارتند از:

1.آزمایش CBC یا شمارش کامل خون:

شمارش کامل خون (CBC) . این آزمایش قسمت های مختلف خون شما از جمله گلبول های قرمز و سفید، پلاکت ها و هموگلوبین را اندازه گیری می کند. CBC اکثر به عنوان بخشی از یک معاینه منظم گنجانده می شود.

2.آزمایشات شیمیایی خون:

پانل متابولیک پایه این گروه از آزمایشاتی است که مواد شیمیایی را در خون شما اندازه گیری می کند، از جمله گلوکز، کلسیم و الکترولیت ها.

3.آزمایش آنزیم خون:

آزمایش آنزیم خون آنزیم ها موادی هستند که واکنش های شیمیایی بدن شما را کنترل می کنند.انواع آزمایش های آنزیم خون وجود دارد. یعضی از رایج ترین انواع  این تست ها کراتین کینازتروپونین  می باشد.این آزمایشات برای بررسی اینکه آیا شما مبتلا به عفونت هستید اید و/یا اینکه آیا عضله قلب شما آسیب دیده است استفاده می شود.

4.آزمایش خون برای خطر بیماری قلبی

اینها شامل آزمایش کلسترول و آزمایش تری گلیسیرید است.آزمایش های لخته شدن خون که به عنوان پانل انعقادی نیز شناخته می شود . این آزمایش می‌تواند نشان‌دهنده‌ای باشد که آیا شما مانعی دارید که باعث ایجاد بیش از حد از حد می‌شود.

نکته:

این آزمایش می تواند اطلاعات زیادی به پزشک معالج شما ارائه دهد. خاصیت در خون شما در محدوده طبیعی با قرار دارند یا خیر.ممکن است در بیشتر موارد، آزمایش خون تنها بخشی از اطلاعاتی می باشد که پزشک معالج شما برای تشخیص وضعیت سلامتی شما به آن نیاز دارد.ممکن است پزشک شما نیاز داشته باشد که انواع دیگری از آزمایش ها را انجام دهید.

آزمایش خون

در زمان آزمایش خون چه اتفاقی می افتد؟

یک تکنسین آزمایشگاه ( نمونه گیر) باید ازشما  نمونه برداری(خون بگیرد) کند.به این کار خونگیری نیز می گویند. زمانی که خونگیری از ورید گرفته می شود، به آن رگ گیری می گویند.

در طول رگ گیری، یک تکنسین آزمایشگاهی که به عنوان فلبوتومیست شناخته می شود، با استفاده از یک سوزن کوچک از ورید بازوی شما نمونه خون می گیرد.پس از وارد کردن سوزن، مقداری ازخون شما برای  آزمایش یا ویال جمع آوری می کند.زمانی که سوزن داخل یا خارج دست شمامی شود  ممکن است کمی احساس سوزش کنید. این  کارعمد کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

 

راه های دیگر برای انجام آزمایش خون

تست ضربه انگشت. این آزمایش با نوک انگشت برای آوردن مقدار کمی خون انجام می شود. تست خراش انگشت برای کیت های تست در خانه و تست های سریع استفاده می شود. تست‌های سریع تست‌هایی آسان برای استفاده هستند که نتایج بسیار سریعی را می‌دهند و به تجهیزات خاص یا کمی نیاز دارند.

تست چوب پاشنه. این اتفاق در نوزادان تازه متولد شده انجام می شود . در طول تست چوب پاشنه، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی پاشنه کودک شما را با الکل تمیز می کند و پاشنه پا را با یک سوزن کوچک فرو می کند.ا رائه دهنده چند قطره خون جمع آوری کرده و بانداژی را روی محل قرار می دهد.

آزمایش  شریانی .این آزمایش برای اندازه گیری سطح انجام می شود.خون از شریان ها نسبت به خون وید دارای سطح بالاتری است. بنابراین برای این آزمایش، به جای رگ، خون از شریان گرفته می شود. زمانی که پزشک برای گرفتن نمونه خون، سوزن را در شریان فرو می‌کند، ممکن است درد شدیدی احساس کنید.

 

برای آماده شدن برای آزمایش  چه کارهای انجام دهم؟

برای بیشتر از آزمایش ها خون نیازی به درمان خصوصی. برای برخی از آزمایش ها، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از آزمایش خود ناشتا باشید (نخورید و ننوشید). تکنسین آزمایشگاه  به شما اطلاع می‌دهد که دستورالعمل‌های خاصی برای دنبال کردن وجود دارد.

آیا خطری برای آزمایش وجود دارد؟

انجام آزمایش نیش انگشت یا رگ گیری خطر بسیار کمی دارد. در حین رگ‌ گیری، ممکن است درد خفیفی یا کبودی در نقطه‌ای که سوزن گذاشته شده است داشته باشید، اما بیشتر علائم به سرعت از بین می‌روند.

 

جمع‌آوری خون از شریان دردناک‌تر از جمع‌آوری از ورید است، اما عوارض نادر است. ممکن است مقداری خونریزی، کبودی یا درد در نقطه ای که سوزن گذاشته شده است داشته باشید. همچنین باید تا 24 ساعت پس از آزمایش از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 

مواردی که برای  آزمایش خون باید مد نظر داشت 

آزمایش خون می تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامتی شما ارائه دهد. اما همیشه اطلاعات کافی در مورد وضعیت شما نمی دهد. اگر آزمایش  انجام داده اید، ممکن است قبل از تشخیص پزشک به انواع دیگر آزمایش ها  نیاز داشته باشید.

آزمایش خون

 

کاربردهای گسترده ای آزمایش خون ورایج ترین انواع آن

برای مثال می توان از آزمایش خون برای موارد زیر استفاده کرد:

  • وضعیت سلامت عمومی خود را ارزیابی کنید
  • بررسی کنید که آیا عفونت دارید
  • ببینید برخی از اندام ها، مانند کبد و کلیه، چقدر خوب کار می کنند

 

غربالگری برای شرایط ژنتیکی خاص

در اکثریت آزمایشات خون فقط چند دقیقه به طول می‌انجامد تا تکمیل شوند . برای جراحی پزشک عمومی یا بیمارستان توسط پزشک، پرستار یا فلبوتومیست (متخصص نمونه‌گیری خون)  در ازمایشگاه ها انجام می‌شوند.

 

آماده شدن برای آزمایش خون

متخصص مراقبت های بهداشتی که آزمایش  شما را تنظیم می کند به شما می گوید که آیا دستورالعمل خاصی وجود دارد که باید قبل از آزمایش خود رعایت کنید.

برای مثال، بسته به نوع آزمایش ، ممکن است از شما خواسته شود:

تا 12 ساعت از خوردن و آشامیدن غیر از آب اجتناب کنید . قبل از انجام آزمایش درباره خوردن و آشامیدن بیشتر بخوانید .

مصرف برخی داروها را متوقف کنید

پیروی از دستورالعمل‌هایی که داده‌اید بسیار مهم است، زیرا ممکن است بر نتیجه آزمایش تأثیر بگذارد و به این معنی باشد که باید به تأخیر افتاد یا دوباره انجام شود.

آزمایش خون

مراحل آزمایش خون

آزمایش خون معمولاً شامل گرفتن نمونه خون از رگ خونی در دستان هست.

 

1-دست قسمت  مناسبی از بدن برای گرفتن خون است  زیرا به راحتی می توان آن را باز کرد. معمولا برای نمونه گیری از داخل آرنج یا مچ دست  است، جایی که وریدها(رگ های خونی ) نسبتا نزدیک به سطح هستند.

 

2-نمونه گیری خون از کودکان غالبا از پشت دست کودک گرفته می شود. پوست کودکان را با اسپری یا کرم مخصوص قبل از نمونه برداری بی حس می کنند.

 

3-معمولاً یک تورنیکه( نوار تنگ ) دردور بازوی شما می بندند. این کارباعث می شود بازو را فشرده و به طور موقت جریان خون را کند می شود که باعث تورم ورید(رگ ها) می شود. این عمل  نمونه برداری را آسان تر می کند.

 

بیشتر بخوانیم :آزمایش هورمون آنتی مولرین(AMH)

 

4- قبل از گرفتن نمونه، پزشک یا پرستار ناحیه پوست را با یک دستمال ضد عفونی کننده تمیز کند.

 

5-سوزن که متصل به سرنگ یا ظرف مخصوص در رگ وارد می کنند. از سرنگ برای نمونه  گیری خون استفاده می شود. در حین وارد کردن سوزن، احساس سوزن یا خراش خفیفی دارید، اما نباید خیلی دردناک باشد. اگر سوزن و خون را دوست ندارید، به فردی که نمونه برداری می کند بگویید تا بتواند شما را راحت تر کند.

 

6-هنگامی که نمونه گرفته شد، تورنیکه را  آزاد می کنند و سوزن خارج می شود. با استفاده از یک پد پنبه ای، چند دقیقه به پوست فشار وارد می شود. با یک چسب زخم و روی زخم گذاشته می شود تا تمیز بماند.

 

بعد از آزمایش خون در کرج 

در طول آزمایش فقط مقدار کمی خون گرفته می شود، بنابراین نباید هیچ عارضه مهمی را احساس کنید.

با این حال، برخی افراد در حین و بعد از آزمایش احساس سرگیجه و غش می کنند. اگر این اتفاق در گذشته برای شما افتاده است، به فردی که آزمایش را انجام می دهد بگویید تا او آگاه باشد و بتواند به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 

ممکن است بعد از آزمایش، در جایی که سوزن وارد شده، کبودی کوچکی داشته باشید. کبودی‌ها می‌توانند دردناک باشند، اما معمولاً بی‌ضرر هستند و طی چند روز آینده محو می‌شوند.

آزمایش خون

نتایج آزمایش خون در کرج 

پس از گرفتن نمونه خون، آن را در یک بطری گذاشته و با نام و مشخصات شما برچسب گذاری می شود. سپس در  آزمایشگاه گلسا  فرستاده می‌شود و بسته به آنچه که بررسی می‌شود، زیر میکروسکوپ یا با مواد شیمیایی آزمایش می‌شود.

 

نتایج به بیمارستان یا پزشک عمومی با خود شما ارسال می شود. برخی از نتایج آزمایش در همان روز یا چند روز بعد آماده خواهند شد، اگرچه برخی دیگر ممکن است برای چند هفته طول بکشد.

حرف آخر

مجموعه گلسا با استفاده از دستگاه های معتبر می تواند آزمایش ها مورد نیاز شما را ارائه دهد. شما می توانید برای این آزمایش به آزمایشگاه ما تشریف بیاورید و از مشکل خود با خبر شوید.

آدرس : کرج محمد شهر بلوار امام خمینی کوچه داروخانه شبانه روزی دکتر شبستری

شماره تلفن : 02636207634

 فکس : 02636217537

شماره همراه: 09124949376