کم خونی

منظور از کم خونی چیست؟

همانطور که در مقدمه عنوان شد، یکی از گلبول های موجود در جریان خون گلبول قرمز نام دارد. گلبول های قرمز کارهای متفاوتی انجام می دهند که مهمترین آن ها حمل یک ماده ی پروتئینی با عنوان هموگلوبین است. واحد اندازه گیری هموگلوبین، میلی گرم در دسی لیتر خون می باشد.

             آزمایش خون در کرج

هرگاه به هر دلیل میزان هموگلوبین کم شود، می گوییم فرد دچار کم خونی شده است. برای آنکه در تعریف کم خونی اتفاق نظر وجود داشته باشد هموگلوبین کمتر از 14 در آقایان و کمتر از 12 در خانم ها را کم خونی می نامیم.در جریان خون به ازای هر گلبول سفید تقریبا هزار گلبول قرمز وجود دارد.

چرا باید آزمایش خون را انجام دهیم؟

پزشک در صورت نگرانی در مورد بعضی  از بیماری‌ها، می‌تواند درخواست آزمایش خون بدهد و یا آزمایش سالانه را به عنوان قسمتی  از برنامه درمانی پیشگیرانه افراد درخواست بکند. افرادی که داروهای خاصی برای رقیق کردن خون مصرف می‌کنند لازم  به آزمایش منظم خون دارند. پزشک می‌تواند با توجه به عوامل خطر و نیازهای فردی آنها، در مورد دفعات انجام تست به افراد مشاوره دهد.

قبل از آزمایش خون چه چیزی  نخوریم؟

بسته به اینکه چه نوع آزمایشی را  می خواهید انجام ‌دهید، توصیه‌های در این باره برای شما فرق خواهد داشت . گاهی بعضی  از افراد به‌طور مثال کسانی که نیاز به آزمایش قبل از ازدواج دارند، لازم  به ناشتا بودن ندارند. در ادامه مواردی را برای شما مثال خواهیم زد.

داروهایی که باید از مصرف آن قبل از آزمایش خودداری شود به شرح زیر است:

کورتیکواستروئید

استروژن یا آندروژن

داروهای ضد افسردگی

مواردی را که باید به‌طور کلی از آنها خودداری کنید به شرح زیر است:

علاوه بر غذا و نوشیدنی‌ها موارد دیگری نیز وجود دارند که باید قبل از آزمایش خون باید از آنها خودداری کنید:

الکل

مصرف سیگار

قهوه

آدامس

چرا بعضی از آزمایش خون به ناشتا بودن نیاز دارند؟

ناشتا بودن به پزشک این امکان را می‌دهد تا مقادیر نتایج آزمایش خون را که تحت تأثیر غذاخوردن قرار می‌گیرند مثل انواع تست خون، سطح قند خون یا کلسترول را به طور دقیق اندازه‌گیری کند.

اگر تصادفی قبل از آزمایش خون ناشتا غذا خورده‌اید، باید سریعا  به پرسنل درمانی اطلاع دهید تا تفسیر نتایج اشتباه نشود.

در بیشتر  موارد، امکان دارد  همچنان بتوانید تست خون را انجام دهید، ولی  در موارد دیگر امکان دارد نیاز  باشد آن را به روز دیگری موکول کنید.

در چه ساعتی از روز آزمایش بدهیم؟

جواب این سوال بستگی به نوع آزمایش فرد دارد. برای مثال  قند خون باید صبح و ناشتا گرفته شود. اما برخی تست‌ها مثل کورتیزول می‌توانند با نظر پزشک ساعت ۸ صبح یا ۴ بعدازظهر انجام شوند.

دریافت نتایج آزمایش خون چقدر طول می‌کشد؟

فراهم شدن نتایج آزمایش خون  بین چند ساعت، تا چند روز زمان می برد . در اینجا اطلاعات کُلی از زمان مورد نیاز تا مشخص شدن نتایج تست‌ها ارائه گردیده است:

شمارش کامل گلبول های خون: ۲۴ ساعت

پنل متابولیکی پایه: ۲۴ ساعت

پنل متابولیکی کامل: ۲۴-۷۲ ساعت

پنل لیپید (چربی): ۲۴ ساعت

مدت زمان دریافت نتایج بستگی به این دارد که در کدام آزمایشگاه تست انجام داده باشید، یا اینکه چه تعداد تست را به صورت همزمان انجام بدهید. در صورتی که در حال انجام چندین تست باشید، احتمالاً نتایج به دست شما نمی رسند، مگر اینکه تمامی تست‌ها انجام شده باشند.شما میتوانید از خدمات ازمایشگاه گلسا بهره مند شوید .

   گلبول های قرمز در کنار گلبول های سفید

آزمایش خون در کرج

علاوه بر این تعریف، برای آگاهی از شدت بیماری، کم خونی دارای درجه بندی نیز می باشد، به عنوان مثال در آقایان هموگلوبین بین 13 و 14 را کم خونی خفیف، بین 12 و 13 را کم خونی متوسط و کمتر از 10 را کم خونی شدید می نامند.

کم خونی های ناشی از کمبود B12 و فولیک اسید

همانطور که تاکنون به دلایل مختلف در بخش های پیشین عنوان کرده ام، کم خونی ها را با مکانیزم های مختلف تقسیم بندی می کنند. از جمله تقسیم بندی براساس شدت که به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شوند.

یکی دیگر از انواع تقسیم بندی کم خونی ها، طبقه بندی آن ها بر اساس اندازه ی گلبول های قرمز است در این نوع تقسیم بندی، کم خونی ها به سه گروه تقسیم می شوند که عبارتند از:

1. کم خونی میکروسیتیک (گلبول های قرمز اندازه ای کوچک دارند.)

2. کم خونی نرموسیتیک (اندازه گلبول های قرمز متوسط و معمولی است.)

3. کم خونی ماکروسیتیک (گلبول های قرمز بزرگتر از حد نرمال هستند.)

هرکدام از انواع کم خونی ها در این تقسیم بندی خود دارای علل متعدد است به عنوان مثال کم خونی میکروسیتیک به علل متعدد مثل تالاسمی، کم خونی فقر آهن و… بوجود می آید.

بخش آزمایش خود در آزمایشگاه گلسا

دقت در نتایج آزمایش

مهمترین علت کم خونی از نوع ماکروسیتیک، کم خونی هایی هستند که به علت کمبود فولیک اسید (فولات) و ویتامین B12 بوجود می آیند.

در این مقاله، سعی می شود تا بطور خلاصه، درباره، علل بوجود آورنده، علائم بالینی، تشخیص و درمان کم خونی ماکروستیک صحبت کنیم.

تماس با آزمایشگاه

نویسنده : دکتر علیرضا خدامی

کلمات کلیدی : کم خونی ، فقر آهن ، کم خونی مینور ، کم خونی در کودکان ، کم خونی در دوران بارداری ، کم خونی داسی شکل ، کم خونی شدید، کم خونی و لاغری ، کم خونی و درمان آن ، کم خونی چیست ؟