هپاتیت و حاملگی

هپاتیت و حاملگیReviewed by Heart on Dec 24Rating:

 هپاتیت و حاملگی

همانگونه که ذکر شد ویروس هپاتیت می تواند وارد کبد شده و در درون سلول های آن تکثیر یابد و موجب بیماری کبدی شود. در برخی افراد ویروس پس از ورود به بدن شرایط مسالمت آمیزی را در بدن ایجاد نموده و بدون هیچ مشکلی به زندگی ادامه می دهد. در چنین حالتی چنانچه ویروس بیش از 6 ماه در خون وجود داشته باشد، به فرد «ناقل هپاتیت» می گویند. این افراد حال عمومی خوبی داشته و علایم بیماری را ندارند. بررسی های آزمایشگاهی نیز اختلالی را در کبد آنان نشان نمی دهد.

تعداد کثیری از ناقلین هپاتیت را خانم ها تشکیل می دهند. وجود ویروس در بدن آنها قبل از ازدواج، پس از ازدواج و یا در دوران بارداری با انجام آزمایش HBsAg مشخص می شود. سوالی که همیشه برای این افراد مطرح است این است که: آیا می توانند باردار شوند؟ این ویروس چه خطری برای فرزندان آنان دارد؟ به فرزند خود شیر بدهند؟ و … .

در پاسخ به این سوال می توان گفت که به طور کلی منعی برای ازدواج و بارداری خانم های ناقل هپاتیت وجود ندارد ولی از آنجایی که یکی از راههای انتقال هپاتیت، از مادر آلوده به نوزاد است لذا لازم است با انجام اقدامات درمانی و پیشگیری پس از تولد مانع از انتقال ویروس از مادر به نوزاد شد.

بارداری در خانم های ناقل هپاتیت، بدون اشکال است فقط لازم است با انجام اقدامات درمانی از انتقال ویروس به نوزاد جلوگیری نمود.

پیشگیری از انتقال ویروس از مادر به نوزاد

از آنجایی که مهمترین راه انتقل ویروس هپاتیت «بی» در کشور ما، انتقال از مادر به فرزند است، لازم است کلیه مادران در دوران بارداری تحت آزمایش قرار گرفته و در صورت مثبت بودن از نظر وجود ویروس در بدن آنها، نسبت به انجام اقدامات درمانی پس از تولد نوزاد آگاهی یابند.

با تزریق واکسن ضد ویروس هپاتیت «بی» به میزان نیم میلی لیتر در سه نوبت (در 12 ساعت اول تولد، ماه اول و شش ماه پس از تولد) در عضله ران پا و همچنین تزریق ایمونوگلوبولین اختصاصی ضد هپاتیت «بی» (آمپول HBIG) به میزان یک میلی لیتر در عضله ی پای مقابل می توان تا حدود 95 درصد مانع از ابتلای نوزاد شد. لازم است نوبت های واکسن هپاتیت «بی» (نوبت دوم و سوم) در زمان مناسب حتما تزریق شود. با انجام آزمایش HBsAg در سن شش ماهگی و یکسالگی بعد از تولد، می توان از سالم بودن نوزاد اطمینان حاصل نمود.

ببب

مادر گرامی: چنانچه ناقل هپاتیت «بی» هستید، در هنگام مراجعه به مراکز درمانی جهت زایمان، پرسنل را آگاه نمایید.

چند نکته

  • آمپول HBIG را قبل از زایمان تهییه نمایید و سپس در جای خنک (یخچال) نگهداری کنید.
  • در هنگام شروع دردهای زایمانی و مراجعه به بیمارستان، آمپول HBIG را همراه داشته باشید.
  • از انجام واکسیناسیون ضد هپاتیت «بی» در بیمارستان برای نوزاد اطمینان حاصل نمایید. چنانچه واکسن هپاتیت «بی» در بیمارستان به نوزاد تزریق نشده می توانید بلافاصله پس از مرخص شدن (و حداکثر تا 7 روز پس از تولد) با مراجعه به مراکز بهداشتی – درمانی نسبت به واکسیناسیون نوزاد اقدام نمایید.
  • جهت بررسی وضعیت نوزاد به صورت دوره ای در زمانهای تعیین شده به پزشک معالج مراجعه و نسبت به انجام آزمایشات لازم اقدام نمایید.
  • توجه نمایید که اغلب نوزادان پس از تولد دچار زردی می شوند. که این نوع زردی با زردی ناشی از بیماری هپاتیت ارتباطی ندارد و با انجام اقدامات درمانی ساده توسط پزشک متخصص اطفال در بیمارستان به خوبی درمان می شوند.

تغذیه نوزاد

بهترین غذا برای کودک از بدو تولد تا سن 2 سالگی، شیرمادر است. شیر مادر کلیه ی مواد غذایی لازم را از زمان تولد تا سن 6 ماهگی به تنهایی و سپس تا سن 2 سالگی به همراه سایر مواد غذایی کمکی تامین می نماید. تغذیه نوزادان متولد شده از مادران ناقل هپاتیت «بی» با شیرمادر بلامانع است و نیازی به جدا نمودن نوزاد و ممانعت از تغذیه با شیر مادر پس از تولد وجود ندارد.

شیر دادن به نوزاد بلامانع است. او را از این نعمت الهی محروم نکنید.

ba2922.jpg

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *